Wybór sejfu – jakie parametry są istotne?

Przechowywanie cennych przedmiotów w dużej mierze stanowi o ich bezpieczeństwie. Niezależnie od tego, czy będą to poufne dane firmy, biżuteria przekazywana z pokolenia na pokolenie czy istotne, wiecznie ginące dokumenty, warto wybrać dobry sejf ognioodporny lub antywłamaniowy. Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

Wymagania bezpieczeństwa

Sejfy zwykle dzieli się na dwie kategorie bezpieczeństwa – sejfy antywłamaniowe oraz sejfy ognioodporne. Te drugie są nieco tańsze, dlatego częściej wybierane tam, gdzie istotniejsza jest ochrona przed pożarem niż kradzieżą – na przykład w biurach. Sejf musi być ognioodporny, jeśli zamierza się przechowywać w nim dokumenty czy banknoty. W razie pożaru takie urządzenie może nawet przez kilka godzin chronić zawartość przez spłonięciem, aż uda się ją uratować. Istnieją także modele zawierające oba te zabezpieczenia – sejfy ognioodporne i antywłamaniowe jednocześnie. Są jednak stosunkowo drogie, stąd mniej popularne.

Wielkość i typ sejfu

Wielkość sejfu zależy od tego, co będzie w nim przechowywane oraz od ilości posiadanego miejsca. Większość sejfów wymaga zakotwiczenia w podłodze lub ścianie, warto brać to pod uwagę na etapie wyboru. Występują trzy podstawowe rodzaje sejfów – wolnostojące, meblowe oraz ścienne.

Więcej na https://www.saffort.pl/sejfy-ognioodporne

Istotne będzie z pewnością odczytanie parametrów. Sejfy ognioodporne oznacza się literami S i P, pomiędzy którymi znajduje się liczba – oznacza ona czas odporności na płomienie dla papieru. Dokładnie tyle czasu na właściciel sejfu na wyciągnięcie go z płonącego budynku, zanim zawartość zacznie się palić. Aby mieć pewność, że sejf ochroni dokumenty, należy szukać atestu VdS.

Typ zamka w sejfie

Klienci mają do wyboru zamki mechaniczne oraz cyfrowe. Świetnie sprawdzają się sejfy oferujące oba te zabezpieczenia. Czasem można również kupić model, który podłącza się do alarmu. Specjalny czujnik pozwala wykryć próby siłowego otwierania drzwi, piłowania, przecinania. Powiadamia wtedy dyskretnie odpowiednie służby, a zawartość zostaje szybko uratowana przed kradzieżą.