Wszystko o egzemie i sposobach jej zwalczania

Egzema to stan skóry, który nie wygląda zbyt estetycznie, a na dodatek przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. U tych, którzy cierpią na taką dolegliwość na skórze pojawiają się grudki zapalne, pęcherzyki, nadżerki czy strupy.

Widać je na różnych częściach ciała. Ta przykra dolegliwość może się pojawić w zasadzie w każdym wieku i bez względu na to, czy ktoś jest młody, czy starszy, tak samo trudno się z nią żyje.

Rodzaje egzemy

W zależności od tego, gdzie i jak często się pojawia, można ją podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy to egzema alergiczna. Pojawia się, kiedy na skórę działa jakiś alergen, a organizm nie może się przed nim bronić. Następny rodzaj nazywany jest egzemą kontaktową i jest nieco podobna do tej pierwszej – nieprzyjemne objawy pojawiają się tam, gdzie skóra miała kontakt z alergenem i nigdzie indziej. Odmiana łojotokowa odnosi się do zapalenia skóry w delikatnej wersji – łuszczące się i oleiste plamy pojawiają się na różnych częściach ciała. Dość rozpoznawalnym rodzajem jest też potówka, czyli pojawianie się podrażnień na skórze dłoni. Warto też wspomnieć choćby hasłowo o innych jej rodzajach. Będzie to egzema: drażniąca, pieniążkowata, neurodermit, zastojowa.

Przyczyny i środki

Nie tylko alergeny zewnętrzne, ale też te z wewnątrz organizmu mogą wpływać na pojawienie się nieprzyjemnych objawów. Mogą pochodzić choćby z jelit, gdzie często znajdują się pasożyty. Aby poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, niezbędne jest udanie się do lekarza i przedstawienie mu wszystkich występujących objawów. Lekarz może wysłać pacjenta na badania w celu ustalenia przyczyn wystąpienia takich podrażnień. Najpopularniejsze leki, jakie stosuje się w takim przypadku, to leki antyhistaminowe i kortyzon.

Do osób, które cierpią na egzemę, należy także specjalna dbałość o swoją skórę. Mowa tutaj o zrezygnowaniu z noszenia ubrań z szorstkich tkanin, ponieważ przyczyniają się do jeszcze większego swędzenia skóry. Luźne ubrania będą w tym wypadku najlepszym wyjściem. Warto także uważać na to, czy przebywa się w pomieszczeniach o dużych skokach temperatury, bo i to niekorzystnie wpływa na leczenie. Bardzo ważną sprawą jest jeszcze unikanie kontaktu ze zwierzętami, szczególnie takimi przebywającymi w domach – ich sierść może negatywnie oddziaływać na podrażnioną skórę.

Warto zapoznać się ze sposobami, jakie pomogą ochronić się przed wystąpieniem egzemy albo wspomóc sposoby jej leczenia – znajdziemy je przykładowo tutaj. Dzięki temu można ustrzec się przed niepotrzebnymi cierpieniami związanymi z wystąpieniem tej choroby skórnej.

This entry was posted in Uroda.