Technologia w służbie edukacji

Technologia w służbie edukacjiŻyjemy w świecie, w który nowoczesna technika wdziera się coraz szerszym strumieniem właściwie z dnia na dzień. Na naszych oczach materializują się kanały komunikacji, które do niedawna utożsamialiśmy wyłącznie z filmami science-fiction – w dodatku zaś z wolna stają się coraz bardziej dostępne także dla przeciętnego odbiorcy, zastępując wiele działań, które wydawały się nierozerwalnie związane z tradycyjnymi formami funkcjonowania w społeczeństwie.

Od niedawna dołączyła do nich także kwestia edukacji. Mowa nie tylko o znanych już programach stymulujących rozwój, które w formie quizów zbliżonych do gry online pomagają przyswoić nowe języki. To forma łącząca w sobie wszystkie zalety, związane z powszechną dostępnością wiedzy w internecie (sieciowe encyklopedie czy newsy online), a zarazem bardzo zbliżona do tradycyjnej formy nauczania szkolnego.

Wymiana wiedzy przez komputer

 

Są nią nierozpowszechnione jeszcze wśród młodzieży tzw. webinary – lecz ich skok popularności wydaje się być jedynie kwestią czasu. To wykorzystujące „chodliwą” w tych kręgach technologię streamingu interaktywne szkolenie, dzięki któremu mamy możliwość uzyskania bezpośredniego kontaktu z osobą prowadzącą zajęcia bez konieczności przebywania z nią w jednym pomieszczeniu. Obecność połączenia wideo i audio po obydwu stronach umożliwia wykorzystanie innych zalet komputera – uczestniczący w danym webinarze mogą chociażby na bieżąco testować swój zasób wiedzy przy użyciu ankiety online.

Dostęp do informacji z każdego miejsca

 

Podstawową różnicą między webinarem i szkoleniem bądź zajęciami w tradycyjnym, stacjonarnym typie (a zarazem dla wielu gigantyczną zaletą) jest jednak naprawdę szerokie spektrum możliwości uczestniczenia w danym wykładzie. Wiedzę można dzięki temu przyswajać choćby przy użyciu urządzeń mobilnych – w korku, tramwaju, jakiejkolwiek dłuższej drodze z punktu A do punktu B.

Mentalnie więc webinar stanowi idealną drogę poszerzenia wiedzy na podobnej zasadzie. Warto już teraz przyjrzeć się tej formie nauki – wkrótce może ona stać się niesłychanie popularna.