Rozwój firmy za pomocą dotacji.

Jednym z największych plusów przystąpienia do Unii Europejskiej jest dostęp dla polskich przedsiębiorców do środków unijnych, które mają na celu podniesienie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw.

Dzięki temu gro osób prowadzących działalność gospodarczą może starać się o dotacje unijne na rozwój firmy.

Rozwój przedsiębiorstw

W latach 2014 – 2020 na rozwój przedsiębiorstw w Polsce przeznaczonych zostało aż dwadzieścia miliardów euro. Pożyczki przewidziane zostały głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie możemy otrzymać choćby na rozwój handlu elektronicznego czy stworzenie portalu e – usług lub rozwiązanie business – to – business. Środki możemy też przeznaczyć na informatyzacje naszej firmy i rozbudowę jej w zakresie zarządzania lub kontaktu z klientami. Wysoko cenione w unii europejskiej są też rozwiązania ekologiczne i ich wdrożenie ma dużą szansę na pozyskanie kredytu. Chodzi tu głównie o zastosowanie energooszczędnych technologii w firmie, czy też przebudowę linii produkcyjnej tak aby była ona bardziej przyjazna dla środowiska. Środki przeznaczone na ten cel mogą też sfinansować przestawienie się przedsiębiorstwa na energie odnawialną, poprzez zainstalowanie paneli słonecznych czy nawet zamontowanie klimatyzacji lub wentylacji.

Jak otrzymać dotację?

Dotacje unijne na rozwój firmy dostępne są także dla tych przedsiębiorców, którzy planują wybudowanie elektrowni słonecznych, geotermalnych, wiatrowych lub tych, które do produkcji energii wykorzystują biomasę. W zależności od prowadzonej działalności dotacje mogą też posłużyć na wspomaganie aktywności firmy za granicą. W tym wypadku musimy najpierw przygotować strategię firmy, a otrzymane środki możemy spożytkować na przygotowanie firmy do realizacji planu sprzedaży. Otrzymaną pomoc możemy też przeznaczyć na pokrycie kosztów udziału w targach zagranicznych czy konkretnych misjach gospodarczych. Środki na rozwój firmy dzielą się na bezzwrotne dotacje i pożyczki. W przypadku tych drugich będzie trzeba je oczywiście zwrócić, ale system spłat i warunki na jakich je otrzymamy są dużo korzystniejsze niż w dowolnym komercyjnym banku.

This entry was posted in Finanse.