Pompa ciepła w praktyce

Pompa ciepła w praktyce

Dzisiaj nie ma już żadnych wątpliwości, że pompy ciepła to fenomenalne wręcz rozwiązanie problemu ogrzewania budynku, a nawet jego chłodzenia w lecie, ponieważ dobra pompa jest sobie w stanie poradzić także ze zbyt rozgrzanymi pomieszczeniami. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to opcja przeznaczona tylko dla określonych sytuacji i jeśli nasze oczekiwania będą zbyt duże lub nierealistyczne w stosunku do tego, jakie warunki mamy na naszej nieruchomości, możemy być niezadowoleni. Za niedługo sytuacje takie będą marginalne, ponieważ tak ustawodawstwo, jak i praktyczne zmiany na rynku budowlanym sprawiają, że idziemy w kierunku rozwiązań ekologicznych. Tym niemniej, trzeba być świadomym wszystkich aspektów działania pompy ciepła.

Letnia woda

Największym ograniczeniem pompy ciepła w praktyce jest to, ile energii jest w stanie dostarczyć. Należy to rozpatrywać z faktem spadającej skuteczności pompy wraz ze wzrostem temperatury wody i spadkiem delty temperatur pomiędzy ośrodkami. Przekładając to na warunki panujące w zwykłym domu, nasza pompa nie będzie w stanie podgrzać wody bardziej niż do temperatury 50 stopni, a w czasie mrozów do około 60 stopni. W związku z tym klasyczne kaloryfery na pewno nie będą dobrym rozwiązaniem i będzie trzeba założyć ogrzewanie podłogowe, ścienne lub inne przystosowane do takich warunków.

Trzeba też wiedzieć, że pompa nie poradzi sobie z domem o słabych współczynnikach energetycznych. Dla takich domów może być elementem komplementarnym w systemie centralnego ogrzewania. Nowe domy bardzo rzadko mają jednak ten problem.

Koszt instalacji

Cały czas jeszcze ważnym czynnikiem jest koszt instalacji pompy ciepła. Jeśli stawiamy nowy budynek w typowych warunkach, zapłacimy za nią około 30 000zł w sytuacji, kiedy za ogrzewanie gazowe zapłacilibyśmy około 23 000 do 25 000zł. Są to oczywiście kwoty bardzo poglądowe. Koszt montażu pompy może wzrosnąć, jeśli będzie to instalacja wykorzystująca bardzo mało miejsca lub tworzona na nieruchomości już funkcjonującej.

Dowiedz się więcej na stronie: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/