Panele i kolektory słoneczneEnergię musimy oszczędzać nie tylko ze względu na stale rosnące jej ceny, ale przede wszystkim z powodu zanieczyszczenia środowiska i ograniczone zasoby konwencjonalnych źródeł energii.

Odnawialne źródła energii
Alternatywą dla węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego są źródła odnawialne takie jak wiatr, woda czy słońce. Jak sama nazwa mówi źródła te stale się odnawiają i nie ulegną wyczerpaniu. Ogromną zaletą źródeł alternatywnych jest możliwość pozyskiwania darmowej energii, zarówno elektrycznej, jak i cieplnej. Koszty są jednorazowe, związane z wykonaniem odpowiedniej instalacji.

Energia słoneczna

Obecnie promienie słoneczne to najpopularniejsze źródło pozyskiwania energii, zwłaszcza w gospodarstwach domowych i instytucjach. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, solary są najtańsze i najszybciej się amortyzują. Ich instalacja też jest znacznie prostsza niż wybudowanie wiatraka.

Rodzaje instalacji słonecznych

Potocznie pojęcia: kolektor słoneczny, panel słoneczny używane są zamiennie, tymczasem różnica między tymi urządzeniami jest bardzo istotna.

Kolektor solarny służy do wytwarzania energii cieplnej, która wykorzystywana jest do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Solar umieszczony na dachu lub odpowiednio nachylonej skarpie wyłapuje promienie słoneczne zamienia je na ciepło i odpowiednimi połączeniami przesyła do instalacji.
Sprawdź też: http://www.hewalex.pl/fotowoltaika/panele-fotowoltaiczne/

Panele fotowoltaiczne służą przede wszystkim do wytwarzania prądu. Za pomocą inwertera energia słoneczna przekształcana jest w energię elektryczną, którą wykorzystujemy do oświetlenia, ogrzewania, zasilania urządzeń AGD. Nadmiar wyprodukowanej energii można odsprzedać do elektrowni, a w okresie jej niedoboru odkupić po preferencyjnych cenach. System działa całkowicie automatycznie, w pierwszej kolejności pobierany jest prąd z energii słonecznej, a gdy jest go za mało, z zakładu energetycznego. Przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej bardzo ważną sprawą jest dokładne obliczenie zapotrzebowania na energię i dostosowanie do niego ilości paneli solarnych.