W życiu zdarzają się różnego rodzaju sytuacje. Niekiedy pieniądze potrzebne są dosłownie od ręki, kiedy coś wyskakuje. Warto posiadać wówczas jakieś oszczędności, aby móc poradzić sobie z problemami. Coraz więcej osób zaczyna myśleć o tej kwestii już w młodym wieku. Jest to bardzo prawidłowe podejście, ponieważ im wcześniej rozpocznie się oszczędzanie, tym więcej środków można później zgromadzić i z nich skorzystać.

Wiele mówi się o tym, że nie można liczyć na emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i OFE. Oczywiście, każdy kto pracował taką emeryturę otrzyma, jednakże na pewno nie w takiej wysokości, jakiej mógłby się spodziewać. Osoby przyzwyczajone do pewnego trybu życia mogą być bardzo negatywnie zaskoczone, kiedy nadejdzie już czas świadczenia emerytalnego wypłacanego przez państwo. Najlepiej więc zacząć oszczędzać stopniowo w wieku około trzydziestu-czterdziestu lat. Oczywiście, w tym wieku człowiek ma wiele różnych wydatków związanych z wychowywaniem i kształceniem dzieci oraz prowadzeniem domu. Wystarczy jednak odkładać niewielkie kwoty co miesiąc, aby zgromadzić całkiem przyzwoitą sumę, która zagwarantuje odpowiednią emeryturę.

Inwestycja w IKZE

Doskonałym pomysłem jest założenie IKZE, na którym można gromadzić środki i zarządzać nimi. Takie IKE ( sprawdź porównanie ) w swojej ofercie ma obecnie wiele różnych firm, dlatego trzeba porównać ich oferty i wybrać najbardziej korzystną dla siebie. Na IKZE co miesiąc trzeba wpłacać stosowną składkę. Ważna jest systematyczność, ponieważ tylko w taki sposób można zgromadzić odpowiednią kwotę. Coraz więcej osób decyduje się na założenie takiego konta i są one bardzo zadowolone z tego rozwiązania.

Inwestycja w fundusze

Dobrym pomysłem, przy większej ilości oszczędności są również fundusze inwestycyjne. Wystarczy wybrać najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych i razem z nim pomnażać sukcesywnie wszystkie swoje zgromadzone oszczędności. jest to znacznie lepszy pomysł, niż zwykła lokata długoterminowa w banku. Na takich lokatach zarabiają bowiem głównie banki, które obracają pieniędzmi swoich klientów na giełdzie i czerpią z tego ogromne zyski. Sam klient otrzymuje jedynie oprocentowanie, które jest niewielkie i nieznaczące. Dlatego ekonomiści doradzają, aby unikać lokat oraz rachunków oszczędnościowych w bankach i skupić się raczej na funduszach inwestycyjnych. Oczywiście, trzeba śledzić w tym celu notowania funduszy i wybierać te, które inwestują jedynie w bezpieczne instrumenty finansowe. Najlepiej jest skupić się po prostu na akcjach i obligacjach, które są pewne i bezpieczne.

This entry was posted in Finanse.