Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym – na czym polega?

Jeśli chcesz kupić kominek do swojego domu, ale nie wiesz na jaki się zdecydować, dobrze trafiłeś/trafiłaś. Istnieją różne rodzaje kominków – żeliwne, stalowe, narożne, dwustronne, powietrzne i tak dalej. Wszystkie są wspaniałe, posiadają liczne wady i zalety, duże grono zwolenników i osób, które zdecydowały się właśnie na konkretny, a teraz są bardzo zadowolone.

Jeden rodzaj jest jednak szczególnie warty zainteresowania, ponieważ pozwala połączyć możliwości ogrzewania centralnego z możliwościami ogrzewania pomieszczeń w tradycyjny sposób. To wkład kominkowy wodny, czyli kominki z płaszczem wodnym.

Czym się charakteryzują?

Kominki z płaszczem wodnym to kominki żeliwne, które zostały wzbogacone o stalowy wymiennik wodny. Umożliwia on podpięcie kominka również do instalacji centralnego ogrzewania, jeśli tylko dany dom takową posiada. Wymiennik ten jest ogrzewany przez ogień – na dwa sposoby, w zależności od konkretnego modelu. Może być ogrzewany w sposób pośredni lub bezpośredni, ponieważ może być wbudowany w czopuch wkładu kominkowego, albo też znajdować się bezpośrednio w korpusie wkładu.

Dzięki takiemu umiejscowieniu kominek z płaszczem wodnym może z powodzeniem zastąpić kocioł grzewczy, który czasem znajduje się w domach. To oszczędność miejsca, jak też poniesionych kosztów – montujemy bowiem jedną rzecz, a nie dwie. Wydatki ponoszone później przez mieszkańców takowego domu również są o wiele mniejsze. Okazuje się, że często nawet o połowę, w porównaniu z korzystaniem z tradycyjnego rozwiązania.

Instalacja

Ażeby jednak wszystko przebiegało w sposób bezpieczny, a kominek z płaszczem wodnym pomagał – zamiast stanowić zagrożenie czy problem – instalacja musi przebiegać w określony, profesjonalny sposób. Trzeba pamiętać o instalacji otwartego naczynia wzbiorczego, urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła oraz urządzenia akumulującego ciepło. W efekcie jednak taki kominek nie tylko pozwala ogrzać pomieszczenia, ale również i wodę użytkową. Dzięki jednemu urządzeniu zyskujemy zatem dwie rzeczy – niezbędne do normalnego funkcjonowania w każdym domu.