Obudowa kominka – na co się zdecydować?Mało jest osób, które nie chciałyby mieć w swoim domu kominka. Jednak sam kominek to zdecydowanie za mało – oczywiście, dodaje wnętrzu uroku i sprawia, że całe pomieszczenie prezentuje się o wiele przytulniej, jednak liczy się także jego odpowiedni wygląd. Każdy kominek pełni bowiem kilka ról – przede wszystkim dekoracyjną i grzewczą. Jeśli nie zdecydujemy się na kominek w wersji wolno stojącej (czyli tak zwaną kozę), musimy w jakiś sposób zabudować wybrany piecyk. Jak to zrobić, żeby wszystko ładnie ze sobą współgrało? Jakie rozwiązania są obecnie najmodniejsze?

Może piec kaflowy?

Obudowa kominka kaflami była popularna przez długi czas. Pierwsze piece kaflowe powstały w XVIII wieku i były tak uwielbiane, że do dziś w licznych muzeach prezentujących wygląd wnętrz można je bez trudu obejrzeć. Jednak w tej chwili mamy okazję dostosowania piecyków do czasów współczesnych, a zatem możemy zastosować nowoczesne kafelki. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby obudować piecyk kaflami o wyrazistej barwie, albo też wykonać go w jakiś fantazyjny sposób. Może warto?

Portalowa obudowa

Chyba najpopularniejsza jest portalowa obudowa kominka. To również przynosi na myśl odległą historię i jest rozwiązaniem raczej tradycyjnym, przeznaczonym do klasycznych wnętrz, jednak można je w jakiś sposób unowocześnić – na przykład poprzez kolor czy fakturę. Jeśli zaś ktoś szuka pomysłu na dekorację kominka w gabinecie, kąciku czytelniczym czy w firmowym biurze, zdecydowanie powinien postawić na pierwotną wersję! Podstawowe elementy niezbędne do obudowy kominka, jak ramki, znajdziesz TUTAJ.

Kamień czy cegła?

Kolejne możliwości, jakie posiadamy to zastosowanie kamienia lub cegły jako elementów obudowy kominka. Cegła jest zdecydowanie popularniejsza, ponieważ ładnie się komponuje z widokiem ognia (sprawia, że wnętrze wygląda jeszcze bardziej przytulnie), jednak kamień również posiada swoje plusy. Wspaniale się nagrzewa i w ten sposób oddaje więcej ciepła do otoczenia. Wygląda też dużo bardziej naturalnie, więc jeśli ktoś stawia na wnętrze w stylu eko, to na pewno będzie idealnym rozwiązaniem!

This entry was posted in Dom, Inne.