Każdy kierowca musi posiadać ubezpieczenie OC. I ten fakt często wyczerpuje naszą wiedzę na temat tego produktu ubezpieczeniowego. Warto jednak wiedzieć o nim trochę więcej.

Kto musi je wykupić?

Każdy posiadacz samochodu, który będzie go prowadził, musi posiadać ubezpieczenie OC komunikacyjne. Wyjechanie bez niego na drogi to bardzo poważne wykroczenie, karane wysokimi grzywnami. Co więcej, samo posiadanie zarejestrowanego samochodu jest jednoznaczne z koniecznością posiadania ubezpieczenia, co jest naprawdę bardzo ważne, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Przed czym chroni nas ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC komunikacyjne to ubezpieczenie, w którym to my jesteśmy osoba ubezpieczoną, ale to nie do nas trafi ewentualne odszkodowanie. Ubezpieczyciel zobowiązuje się bowiem ponieść koszty naszej odpowiedzialności cywilnej. Odpowiedzialność cywilna, to mówiąc najprościej, odpowiedzialność za wyrządzone przez siebie świadomie lub nieświadomie szkody. W przypadku prowadzenia samochodu nietrudno sobie wyobrazić, co to za odpowiedzialność. Zarysujemy sąsiadowi samochód? Płaci ubezpieczyciel. Uderzymy w płot? Naprawi go ubezpieczyciel. Ktoś w wypadku z naszym udziałem doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? Też płaci ubezpieczyciel. Chodzi naturalnie o to, by osoba poszkodowana była zabezpieczona nawet wtedy, gdyby nasze środki nie pozwalały na naprawienie jej szkód.

To nie my będziemy dochodzić odszkodowania

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC komunikacyjne, jest to, że to nie my będziemy dochodzić praw związanych z ubezpieczeniem. Będzie to zadanie dla osoby poszkodowanej. Dlatego w praktyce pojawia się w pewnym sensie dziwaczna sytuacja, ponieważ przy zwieraniu umowy ubezpieczeniowej nie ma dla nas żadnego znaczenia, czy ubezpieczyciel jest sprawny i efektywny, czy posiada rozsądnych agentów od likwidacji szkód, ani nie interesuje nas nawet, czy jest uczciwy. Z naszego punktu widzenia w zupełności wystarcza posiadanie dowodu ubezpieczenia i jest to wszystko, czego nam potrzeba.

Po dalsze informacje zapraszamy na https://www.mtu24.pl/

This entry was posted in Finanse.