Leasing operacyjny jest najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez przedsiębiorców chcących rozwinąć należącą do firmy flotę samochodową. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą z pewnością słyszała o tym, że pozwala on na spore oszczędności podatkowe. Nie każda jest jednak w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, co oznacza to w praktyce.

Podatek dochodowy

Jedna z najważniejszych kwestii, na jakie zwracają uwagę właściciele firm, dotyczy tego, co można uznać za koszt uzyskania przychodu. Właśnie on pozwala przecież na pomniejszenie podstawy do opodatkowania. Przepisy są tu wyjątkowo przyjazne osobom prowadzącym działalność gospodarczą, za koszt taki uznaje się bowiem nie tylko wpłatę początkową znaną też jako czynsz inicjalny, ale również inne opłaty związane z leasingiem.

VAT

Przepisy podatkowe stanowią, że w przypadku tego rodzaju leasingu mamy do czynienia z usługą. W jej przypadku stawka VAT wynosi przy tym 23%. Co równie ważne, podatek ten jest naliczany od każdej opłaty leasingowej i może być przez leasingobiorcę odliczony w całości. Pewne wyjątki dotyczą określonych typów samochodu, przed podpisaniem umowy dotyczącej leasingu mniej popularnego pojazdu albo auta o mniej typowym zastosowaniu warto więc skonsultować się z doradcą podatkowym.

Okres trwania umowy

Choć może się wydawać, że dość liberalne w tym względzie firmy leasingowe dostosowują się do potrzeb klientów, okazuje się, że nie zawsze tak jest. Okres trwania umowy musi więc wynosić przynajmniej czterdzieści procent tak zwanego normatywnego okresu amortyzacji danego środka trwałego. Jeśli więc mamy do czynienia z samochodem osobowym, umowa nie może być podpisana na mniej niż 24 miesiące. Gdy interesuje nas samochód specjalny, a także większość maszyn i urządzeń – liczba miesięcy rośnie do 36. Jeszcze dłuższy musi być leasing nieruchomości. W tym wypadku wynosi on przynajmniej 10 lat.

Wykup

Choć należy brać pod uwagę zarówno stawkę amortyzacji, jak i okres samego leasingu, przepisy w żaden sposób nie regulują tego, jaka ma być wysokość wykupu.

This entry was posted in Finanse.