Kredyt samochodowy – plusy i minusy

Kredyt samochodowy jest jedną z popularniejszych metod finansowania zakupu nowego auta. Niewiele osób stać na to, by po prostu pójść do salonu i wjechać nowym samochodem, zostawiając całość kwoty.

W tym celu banki przygotowują specjalne oferty, dostosowane do potrzeb klientów. Oto podstawowe wady i zalety kredytów samochodowych, które trzeba znać, by mądrze podjąć decyzję.

Plusy kredytu na samochód

Kredyty samochodowe mają długi okres spłaty. Ponieważ pojazdy są drogie, kwoty zaciąganych zobowiązań często bywają wysokie. Na szczęście można je spłacać nawet przez dziesięć lat, dzięki czemu nie obciążają nadmiernie domowego budżetu. Są też atrakcyjniejsze niż kredyty gotówkowe – posiadają niższe odsetki. Bank zabezpiecza swój interes, stając się na okres trwania spłaty współwłaścicielem samochodu, dzięki czemu może wprowadzić także niższe opłaty dodatkowe. Także dzięki temu możliwe jest otrzymanie nieco większej kwoty kredytu niż w przypadku gotówkowego. Jego kwota może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych, choć naturalnie niewiele osób decyduje się na aż tak wysoki kredyt w celu zakupu samochodu. Kolejną zaletą kredytów samochodowych jest dość spora elastyczność spłaty – można na przykład zdecydować się na raty malejące.

Minusy i pułapki

Oprócz wielu oczywistych zalet, kredyt przygotowany specjalnie z myślą o finansowaniu zakupu samochodu ma także swoje wady. Przede wszystkim, uzyskanie go poprzedza bardzo wiele formalności. Trzeba dostarczyć nie tylko dowód osobisty czy prawo jazdy, ale także dowód rejestracyjny samochodu, dowód zakupu i wiele innych dokumentów. Na czas spłacania rat bank jest także współwłaścicielem zakupionego przez klienta samochodu. Taki układ stanowi zabezpieczenie – gdy klient nie spłaca rat, bank sprzedaje jego samochód. Wadą jest także konieczność pełnego ubezpieczenia samochodu (AC). To kolejny środek zabezpieczający interesy banku, będącego współwłaścicielem samochodu. Z perspektywy klienta może jednak tylko podbić koszty związane z całym przedsięwzięciem.

This entry was posted in Finanse.