Kominek z płaszczem wodnym – czy warto?Dziś na rynku dostępnych jest wiele typów kominków. Ci, którzy wybierają swój pierwszy model mogą mieć więc nie lada zagwozdkę. Jednym z popularnych w ostatnich latach modeli jest kominek z płaszczem wodnym. Czym się charakteryzuje? Jakie są jego plusy i minusy?

Kominek wodny nie tylko daje świetny efekt wizualny, ale również podgrzewa wodę na potrzeby c.o lub c.w.u. Posiada on płaszcz wodny złożony z podwójnych ścianek i płomieniówek, które są drogą przepływu spalin. Pomiędzy ściankami a płomieniówkami znajduje się woda, która lega ogrzaniu. To podstawowa różnica między kominkami z płaszczem wodnym a tradycyjnymi, w których ogrzewaniu ulega wyłącznie powietrze. W typowych konstrukcjach nie wykorzystuje się całości produkowanego ciepła – część po prostu ucieka wraz ze spalinami przez komin.

Kominek wodny wykorzystuje najpopularniejsze paliwo, czyli drewno, dzięki czemu koszty jego eksploatacji są niskie. Oczywiście należy pamiętać, że drewno musi być dobrze wysuszone. Mokre drewno pali się bowiem krócej, a przy tym wydziela duże ilości sadzy zanieczyszczające komin. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie wody przy pomocy tego typu kominka powinniśmy regularnie dokładać do niego drewna, by instalacja c.o nie zamarzła. Najlepiej połączyć kominek z płaszczem wodnym z kotłem gazowym lub olejowym. Wówczas w okresach przejściowych wykorzystamy ogrzewanie kominkiem, a kiedy przyjdą naprawdę niskie temperatury zamienimy je na to z wykorzystaniem kotła. Taka instalacja jest nieco trudniejsza w wykonaniu, ponieważ wymaga zamontowania wymiennika ciepła, ale pozwoli na efektywniejsze ogrzewanie oraz dłuższą i bezproblemową pracę kominka wodnego.

Kominki z płaszczem wodnym dostępne są w wielu formach, dzięki czemu łatwo dopasować je do stylu domu. Koszty eksploatacji tego typu kominka nie są wysokie – nie wymaga on bowiem biopaliwa ani żadnych dodatkowych urządzeń. Szczególnie opłacalnym rozwiązaniem w tym przypadku jest wspomniane już połączenie kominka z kotłem. Jeszcze przed zakupem wkładu warto dokładnie przemyśleć inwestycję pod względem zakresu ogrzewania i umiejscowienia wszystkich elementów w domu.

This entry was posted in Dom.