Jakie biurko wybrać dla dziecka?

Dzieci zarówno te młodsze jak i już w nastoletnim wieku dużą część swojego czasu spędzają przy biurku. To ich warsztat pracy i miejsce do nauki. Jeśli ma ona być efektywna to biurko powinno spełniać kilka zasadniczych kryteriów.

DLA dziecka

Biurka dla dzieci powinny być przede wszystkim dostosowane do oczekiwań i wygody dziecka. To banał o którym niestety wielu z nas zbyt często zapomina. Oznacza to, że biurko powinno być ergonomiczne czyli dostosowane do wzrostu i budowy dziecka. Musimy pamiętać, że nasze dziecko rośnie średnio o około siedem centymetrów na rok. Dlatego właśnie biurko powinno posiadać obowiązkowo system regulacji kąta nachylenia blatu i jego wysokości. Optymalnie ustawiony pulpit powinien być nachylony pod kątem szesnastu stopni. Dzięki temu dziecko zostanie niejako zmuszone do zachowania wyprostowanej postawy co nie tylko polepszy komfort jego pracy ale też zapobiegnie garbieniu się i nabywaniu licznych schorzeń kręgosłupa, które skutkują bólem pleców, karku czy szyi. Biurko powinno być tak zaprojektowane aby można było na nim zmieścić wszelkie niezbędne do pracy przedmioty. Musi też mieć miejsce na lampkę, która powinna być usytuowana w lekkim oddaleniu od twarzy dziecka.

Pomoce naukowe

Współcześnie dzieci coraz częściej korzystają przy nauce z komputera dlatego pod biurkiem powinno być miejsce na jego ustawienie. Komputer musi tak być usytuowany aby w żaden sposób nie utrudniać wyciągnięcia nóg podczas pracy. Komfort pracy dziecka zdecydowanie poprawi wygodne, obrotowe krzesło, które będzie wyposażone w system regulacji wysokości oparcia i wysunięciu siodełka. Krzesło lub fotel nie powinno być ani za miękkie ani za twarde. Biurko musi zostać ustawione tak aby znaleźć się jak najbliżej okna. Dostęp do naturalnego źródła światła oszczędzi nam w przyszłości wizyt u okulisty, a dziecku noszenia okularów. Często zapominamy o tym, że biurko powinno się dziecku podobać. Spędza ono przy nim znaczną część swojego czasu i będzie to robić zdecydowanie chętniej jeśli biurko przypadnie mu do gustu zarówno pod katem użyteczności jak i estetyki. Pozwólmy zatem dziecku wybrać kolor, a nawet kształt biurka o ile będzie on zgodny z wymogami ergonomicznymi. Możemy też sami pomalować biurko w ulubiony kolor dziecka albo nakleić na nim wyklejanki przedstawiające ulubionych bohaterów filmów animowanych.