Gdy przedsiębiorca decyduje się na leasing na samochód, zwykle ma nadzieję, że zawarta przez niego umowa będzie realizowana dokładnie w taki sposób, jaki sam zaplanował. W pewnych okolicznościach jednak jej zakończenie przed czasem jest jedynym rozwiązaniem, na jakie może się zdecydować.

Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy pojawia się konieczność zamknięcia firmy, do kroku tego zmuszają jednak także inne zdarzenia losowe. Jak zatem zakończyć leasing przed czasem i na jakie utrudnienia być przygotowanym?

Wypowiedzenie leasingu i jego specyfika

Istnieje kilka sposobów na zakończenie leasingu przed czasem. Jego wypowiedzenie wydaje się przy tym sposobem nie tylko najprostszym, ale również najszybszym. Zwykle już po rozwiązaniu umowy samochód trafia na aukcję, leasingodawca odzyskuje więc kapitał włożony w jego zakup. Niestety, może się okazać, że środki uzyskane w ten sposób nie pokrywają w pełni zadłużenia. W takim przypadku różnica jest pokrywana ze środków, jakimi dysponuje sam przedsiębiorca. Oczywiście, należy liczyć się również z tym, że wypowiedzeniem umowy zainteresuje się urząd skarbowy. Dzieje się tak wówczas, gdy mieliśmy do czynienia z leasingiem operacyjnym, a do tego samochód nie zdążył się jeszcze zamortyzować powyżej czterdziestu procent. W takim przypadku należy liczyć się z koniecznością zwrotu tego podatku, który był odliczany w czasie płacenia rat leasingowych.

Cesja

Choć wypowiedzenie leasingu jest możliwe, a leasingodawcy zwykle godzą się na takie rozwiązanie, trudno utrzymywać, że jest ono najatrakcyjniejszą z propozycji, z jakimi mamy do czynienia. Leasing samochodów zakończony w ten sposób generuje spore koszty, warto więc zastanowić się także nad innymi sposobami na jego zakończenie. Tu najciekawsza wydaje się cesja niwelująca nie tylko ryzyko kosztów, ale i konsekwencji o charakterze prawno-podatkowym. Cesja umowy sprawia, że ta zaczyna obowiązywać inną firmę, inna firma też może nadal wykorzystywać samochód będący przedmiotem leasingu. Czasem cesja może być nawet źródłem dodatkowego dochodu dzięki odstępnemu.

This entry was posted in Finanse.