Jak właściwie nałożyć farbę gruntującą?

Jak właściwie nałożyć farbę gruntującą?

Prawidłowe przygotowanie ściany do malowania spowoduje, że całość wyglądać będzie na koniec estetycznie, a powłoka będzie równa i trwała.

Dlatego zanim zaczniemy nakładać farbę dekoracyjną zdecydujmy się na gruntowanie powierzchni.

Wybór odpowiedniej farby

Farby gruntujące nie tylko wyrównują chłonność i fakturę powierzchni ale też wzmacniają je oraz zwiększają przyczepność. Dzięki temu pomalowana dekoracyjną farbą ściana wygląda na gładszą i jest dużo bardziej estetyczna w ujęciu wizualnym. Zanim kupimy farby gruntujące powinniśmy dokładnie określić jaką powierzchnię chcemy malować. Inny rodzaj farb dobiera się bowiem do płyt kartonowo – gipsowych, a inne do cementu, tynków gipsowych czy powierzchni cementowo – wapiennych. Jeżeli już wybraliśmy rodzaj farby musimy skupić się na oczyszczeniu podłoża. Oznacza to po prostu usunięcie z powierzchni wszelkich wystających elementów w postaci odprysków, gwoździ czy śrubek. Następnie powinniśmy przemyć ścianę. Najlepiej jest to zrobić wodą do której dodamy odrobinę detergentu. Jeżeli powierzchnia jest wyjątkowo tłusta lub tez pokryta jest pleśnią to koniecznie powinniśmy ją zmyć odpowiednimi środkami.

Aplikacja

Umytą i przygotowaną powierzchnie musimy potraktować papierem ściernym aby w jak największym stopniu wyrównać wszelkie nierówności. Pamiętać należy że zanim nałożymy farbę gruntującą powinniśmy upewnić się, że ściana jest sucha. Jeżeli tynk jest świeży to zanim zaczniemy malowanie musimy odczekać minimum trzy tygodnie. Farbę nanosimy za pomocą wałka lub pędzla, gdzie bardzo istotne jest aby ruchy nasze były równomierne. W większość wypadków wystarczy jedno malowanie ale w tej kwestii warto wczytać się w zalecenia producenta farby. Jeśli okaże się, że musimy malować dwa razy powinniśmy bardzo uważać na efekt szklenia powierzchni.

Grunt powinien schnąć około czterech godzin. Jeśli naniesiemy farbę dekoracyjną za późno to grunt straci swoje właściwości. Jeśli natomiast uczynimy to za wcześnie to musimy się liczyć z tym, że grunt nie zwiąże się z farbą. Dlatego tak istotne jest zadbanie o właściwy czas nanoszenia farby dekoracyjnej.