Dobroczynne działanie nawozów jest powszechnie znane, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że niewłaściwy dobór ich proporcji może mieć fatalne skutki nie tylko dla roślin, ale także dla środowiska naturalnego. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo nawozić glebę.

NALEŻY BEZWZGLĘDNIE PRZESTRZEGAĆ ZALECEŃ

Jak stosować nawozy mineralne?Nawozy mineralne, zastosowane w zbyt dużej dawce, bardzo szybko doprowadzą do zasolenia gleby. Jakie będą tego konsekwencje? Pierwszą z nich będzie obumieranie pożytecznych mikroorganizmów, mających dobroczynny wpływ na rośliny. Jeżeli poziom zasolenia będzie znaczny, uszkodzeniu ulegnie system korzeniowy roślin. Objawem takiego stanu rzeczy będą plamy na liściach, więdnięcie, obniżona odporność na mróz i zwiększona podatność na działanie szkodników i wszelkiego rodzaju chorób.

Zobacz także: nawóz do iglaków

Wpływ na rośliny to jedno, nadmierna ilość nawozu mineralnego pozostawia też uszczerbek na środowisku. Dzieje się tak, ponieważ po pewnym czasie, dochodzi do wypłukania nadmiaru nawozu do wód gruntowych. Dlatego właśnie zawsze należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Na glebie piaszczystej stosujemy mniejszą ilość nawozu, nieco większą – na glebach z dużą zawartością gliny lub próchnicy.

JAK STOSOWAĆ NAWOZY MINERALNE?

Nawozy mineralne odżywiają rośliny, jednak nie mają żadnego wpływu na jakość gleby. Dlatego właśnie równolegle z mineralnymi, należy stosować też nawozy organiczne, jak kompost czy obornik. W warunkach „przydomowych” zalecane jest używanie nawozów, które dostarczą roślinom wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Najlepiej zatem sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe.

W okresach suszy lub gdy na liściach roślin wystąpią niepokojące objawy, jak np blednięcie, warto zastosować nawozy dolistne. Pozwolą one na odżywienie roślin drogą pozakorzeniową (nadziemna część roślin również przyswaja składniki pokarmowe).

Raz na jakiś czas warto przeprowadzić wapnowanie gleby. System korzeniowy roślin pobiera wapń, co doprowadza do spadku jego poziomu. W rezultacie dochodzi do zmiany w naturalnym pH gruntu.

This entry was posted in Dom, Inne.