Wiele sklepów internetowych nie cieszy się dużą popularnością ze strony klientów przede wszystkim dlatego, że ci ostatni nie mają skąd czerpać informacji na ich temat. Trudno uciec więc od pytania o to, jak reklamować się w Internecie. Coraz wyraźniej widać przecież, że rozwiązania skuteczne jeszcze kilka lat wcześniej powoli przestają się sprawdzać.

Kampania, czy kampanie reklamowe?

Jedna z najważniejszych kwestii związanych z promowaniem e-sklepu dotyczy tego, że dziś trudno liczyć na sukces, gdy prowadzi się tylko jedną kampanię reklamową. Możliwości jest wiele, a wybór najlepszych nie jest oczywisty. O sukcesie decyduje między innymi profil sklepu, a także to, do jakiej grupy wiekowej adresowany jest jego asortyment. Co więcej, bardzo często okazuje się, że rozwiązania sprawdzające się w odniesieniu do jednego sklepu nie sprawdzają się w przypadku innego. Dzieje się tak nawet pomimo tego, że oba podmioty mają zbliżony profil. Sposobem na rozwiązanie tego problemu wydaje się więc przede wszystkim testowanie różnych możliwości. Dobrze jest też pamiętać o tym, że nie ma mowy o kampaniach, których skuteczność jest bezterminowa. W pewnym momencie jeden kanał komunikacji z klientami należy więc zamienić na inny.

Jak docierać do klientów?

Jeśli nasze testowanie różnych kanałów komunikacji z klientami ma być skuteczne, musimy dowiedzieć się, jakie możliwości otwierają się przed nami. Jedną z najpopularniejszych są reklamy w płatnych kanałach promocji takich, jak choćby Facebook i YouTube, nie można jednak zapominać również o korzystaniu z sieci afiliacyjnych. Znakomitym rozwiązaniem już od lat pozostaje pozycjonowanie. Klienci bardzo często korzystają z Internetu, aby zdobywać informacje o interesujących ich produktach, wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania powinno więc zachęcić ich do przetestowania sklepu. Pomocny okazuje się również tak zwany content marketing. Termin ten jest wyjątkowo pojemny. Bazuje na założeniu, że sklep powinien być promowany przez wartościową treść – wpisy na blogu, opisy produktów, czy też materiały poradnikowe.