Wyszukiwanie informacji na temat różnych firm w czasach zanim uruchomiony został KRS, a funkcjonował zaledwie rejestr handlowy było wyjątkowo utrudnione, zwłaszcza w przypadku zwykłych obywateli, którzy nie mieli czasu a często także możliwości sprawdzić informacji na temat poszczególnych firm.

Dzisiaj problem ten już nie istnieje bowiem wyszukiwarka firm udostępniona jest publicznie na stronach rządowych. Dosłownie każdy ma możliwość z takiej wyszukiwarki skorzystać, a zaawansowane algorytmy wyszukiwania pozwalają wyjątkowo szybko przeszukać całą tą ogromną bazę.

Kryteria wyszukiwania

Internetowy spis firm Użytkownicy mają możliwość wyszukiwania według kilku podanych przez siebie kryteriów, ale w pierwszej kolejności określić muszą czego dokładnie chcą szukać. Firmy znajdujące się w spisie podzielone są na różne branże oraz kategorie. Użytkownicy mogą spróbować także wyszukiwania na podstawie samej nazwy firmy, ale w przypadku przeszukiwana ogólnopolskiej bazy firm należy liczyć się z tym że zwróconych może zostać bardzo dużo wyników, które jednak można będzie dodatkowo przeszukać. Oczywiście wykaz firm zawiera szereg informacji na temat każdej zapisanej w wykazie firmy. Podstawowe informacje to oczywiście dane kontaktowe, ale też informacje na temat tego gdzie dokładnie znajduje się siedziba samej firmy, kto jest jej właścicielem, w jakiej branży firma działa oraz czym się konkretnie zajmuje.

Zakres działalności

Zakres swojej działalności firmy podawać muszą już podczas samego rejestrowania. Informacje te są sprawdzane i weryfikowane także podczas wyrywkowych kontroli tak więc zwykle spis firm zawiera informacje w pełni zgodne z prawdą, chociaż czasem mogą występować drobne niedociągnięcia. Po wyszukaniu danej firmy możliwe jest nie rzadko także sprawdzenie zapisów dotyczących wydarzeń, ważnych dla danej firmy. Jest to jednak dosyć skromny zbór informacji. Danych o większych firmach zwłaszcza spółkach giełdowych można szukać bezpośrednio w sieci, a Krajowy Rejestr Sądowy można wykorzystać jedynie w celu upewnienia się, że z owymi informacjami wszystko jest jak najbardziej w porządku.