Ekogroszek workowanyEkogroszek to drobne, lekkie paliwo produkowane z węgla kamiennego. Często wybierając ekogroszek stajemy przed dylematem czy wybrać węgiel luzem czy ekogroszek workowany.

Właściwie jedynie jeśli mamy duże zadaszone pomieszczenie na przykład piwnicę do przechowywania tak dużej ilości węgla możemy wybrać tą formę, bo jako zakup hurtowy na pewno jest nieco bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Poza tym mamy stały dostęp do materiału opałowego. To pozwala na pewien spokój, bezpieczeństwo. Ale to zasadniczo koniec plusów tego rozwiązania.

Przede wszystkim wybierając ekogroszek workowany łatwiej na skontrolować czy nie staliśmy się ofiarą pomyłki, niedopatrzenia czy też celowego niedoważenia opału. Na ręcznych i półautomatycznych liniach ważąco pakujących niestety takie niedoważenia się zdarzają. O ile w przypadku gry węgiel znajduje się w opakowaniach, a zazwyczaj są to worki 25 kilogramowe, łatwiej jest sprawdzić jego wagę realną tak nie jest to możliwe kiedy mamy kilka czy kilkanaście ton węgla luzem w piwnicy.

Ponadto sam fakt, że węgiel jest opakowany ma swoje plusy. Nie tylko łatwiej go przechowywać ale też węgiel zachowuje przez cały okres składowania znacznie lepsze parametry ponieważ opakowanie chroni go przed zawilgoceniem. Często worki są wyposażone w mikrowentylacje. Węgiel tak składowany może być długo i nie traci swoich właściwości fizykochemicznych. Ponadto składowanie węgla w workach znacznie ułatwia dozowanie go do podajników kotła nawet bezpośrednio z worka.

Możemy także wybrać formę pośrednią jeśli chcemy jednorazowo kupić dużą partię opału. Dostępny jest on także w wielkich workach big bagach o pojemności jednej tony, które zabezpieczają składowany węgiel.

Jeśli nie znamy danego rodzaju węgla, warto rozważyć zakup worka na próbę. Wówczas możemy zakupić tylko jeden worek – zwykle dostępny w sklepach stacjonarnych : na stacjach aliw, w marketach budowalnych i sprawdzić czy jego właściwości nam odpowiadają przed zakupem większej partii na przykład jednotonowej palety.

This entry was posted in Dom, Inne.