Czym jest gaz LNG?Gaz LNG to schłodzony do temperatury poniżej 162 stopni Celsjusza gaz ziemny. Jest jednak jedna podstawowa różnica. Jest on bowiem oczyszczony z różnego rodzaju dodatków, jakie zawiera klasyczny gaz ziemny, a więc z wody, ciekłych węglowodorów czy dwutlenku węgla. W zasadzie składa się tylko i wyłącznie z czystego metanu. Poza tym dzięki zmianie stanu skupienia z lotnego na płynny oraz zmniejszeniu objętości można go przewozić cysternami kolejowymi i samochodowymi czy statkami metanowcami.

Niewiele osób wie, że historia gazu LNG jest dość długa i ciekawa. Zmienił on gospodarcze oblicze świata. Gaz ten po raz pierwszy został skroplony przez Brytyjczyka Michaela Faradaya w roku 1823. Potem niemal 60 lat później w Krakowie przełomowego odkrycia dokonali dwaj Polacy – Zygmunt Wróblewski oraz Karol Olszewski. Skroplili oni składniki powietrza – tlen i azot. Było to osiągnięcie naprawdę ogromne. Na cześć Wróblewskiego w roku 1976 Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała nawet jeden z kraterów znajdujących się na Księżycu.

Trochę historii

Po odkryciach polskich naukowców historia skroplonego gazu potoczyła się już bardzo szybko. w roku 1896 Niemiec Karl Paul Gottfried von Linde wybudował pierwszą chłodziarkę. W roku 1917 w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Cleveland w stanie Ohio zaczęła działać„ pierwsza komercyjna instalacja do skraplania gazu ziemnego. Już w roku 1941 produkowała ona dziennie niemal 76 ton gazu LNG. Dzisiaj te wielkości są oczywiście znacznie większe.

Historia dystrybucji gazu

W roku 1959 płynny gaz ziemny został po raz pierwszy załadowanyna statek oraz wysłany na inny kontynent. Do tego celu posłużył przebudowany z transportowca pochodzącego z drugiej wojny światowej tankowiec Methane Pioneer. Odebrał on ładunek gazu w Stanach Zjednoczonych w Lake Charles i zawiózł go do Carvey Island w Wielkiej Brytanii. Jednak tak naprawdę gaz LNG podbił świat na dobre w roku 1964 kiedy to British Gas Council zaczęło regularnie importować gaz tego typu z Algierii. Dzisiaj oczywiście znaczenie tego gazu jest ogromne.

Sprawdź również: http://www.cryogas.pl/lng