Czym jest fotowoltaika?Ludzie już bardzo dawno temu nauczyli się wydobywać i wykorzystywać ropę naftową, gaz, węgiel kamienny i brunatny. Jako paliwo do pieców od stuleci wykorzystywany jest węgiel brunatny i kamienny. Dzisiaj wiemy, że złoża węgla i innych paliw w przyszłości zostaną wyczerpane. Wiemy także, że proces spalania węgla powstają szkodliwe związki. Poszukując bardziej przyjaznych i odnawialnych źródeł energii skierowano się w stronę między innymi energii słonecznej. W ten sposób narodziła się fotowoltaika – dziedzina nauki i techniki, w której obrębie zainteresowań znalazło się przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

Fotowoltaika czyli zielona energia

Energię słońca do wytwarzania energii elektrycznej można wykorzystać dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Pracują one na zjawisku fotowoltaicznym. W pierwszej kolejności konstruuje się pojedyncze ogniwa. Do ich budowy niezbędny jest krzem. Pojedyncze ogniwa są następnie łączone w szereg większych modułów. Zastosowanie wielu modułów pozwala na budowę przydomowych elektrowni i dużych farm fotowoltaicznych. Dotychczas największa na świecie farma fotowoltaiczna pracuje w stanie Kalifornia. W Polsce dotychczas nie udało się farm fotowoltaicznych zbudować, powstają tylko elektrownie, które wytwarzają prąd elektryczny na potrzeby gospodarstw domowych. Energię z przydomowej elektrowni fotowoltaicznej wykorzystuje się w taki sam sposób jak tę dostarczaną przez tradycyjne elektrownie.

Taniej niż kiedyś

Koszt budowy własnej elektrowni opartej na zjawisku fotowoltaicznym nie należy do niskich. Pamiętajmy jednak, że już na chwilę obecną ceny energii elektrycznej są dość wysokie, a w przyszłości z pewnością jeszcze wzrosną. Mając to na uwadze zastanówmy się, czy nie opłaca się zainwestować w panele fotowoltaiczne. Warto pamiętać, że ceny instalacji fotowoltaicznych tanieją, nie są już takie drogie jak jeszcze kilka lat temu. Przy rosnących cenach energii elektrycznej, instalacja fotowoltaiczna do wytwarzania własnej energii elektrycznej szybko nam się zwróci. Do tego przyczynimy się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.

Sprawdź również: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/

This entry was posted in Inne.